Domowa biblioteczka

Masz dużo książek i chcesz, aby były efektownie wyeksponowane? W takim przypadku potrzebny będzie regał – nie zawsze jednak w sklepach można znaleźć takie, które będą pasowały idealnie do danej przestrzeni. Dlatego też warto pomyśleć wtedy o zabudowie biblioteczki na wymiar. Wtedy cała dostępna przestrzeń może być całościowo zagospodarowana.

Przede wszystkim postać zabudowy domowej biblioteczki zależy od wielkości zbioru oraz od tego, jakie miejsce zostało na nią przeznaczone. Można zdecydować się na kilka różnych rozwiązań konstrukcyjnych, na przykład:

  • zabudowa całej ściany
  • regały narożne lub proste
  • obudowanie drzwi lub miejsca na kanapę
  • zabudowa pod sufitem

Także trzeba będzie podjąć decyzję dotyczącą tego, czy książki mają być w szafkach otwartych czy też mają być osłonięte – można wykorzystać wtedy drzwi przesuwne szklane czy też tradycyjne witryny. Osłonięcie książek pozwala na ich zabezpieczenie przed kurzem, niemniej jednak wielu bibliofili nie decyduje się na taki dodatkowy wydatek, ponieważ książki nie są wtedy tak pięknie wyeksponowane. Biblioteczkę można też połączyć z szufladami czy otwieranymi szafkami – są one zwykle umieszczane u podstawy zabudowy.

Kolejna ważna kwestia to wielkość półek – najważniejsza jest ich wysokość. Najlepiej, aby odpowiadały one średniej wysokości książek, ponieważ zbyt wysokie nie będą takie łatwe w wypełnieniu i można zmarnować dużo miejsca.

Warto pooglądać online różne propozycje zabudowy biblioteczek domowych – wtedy będzie można wypatrzeć interesujące wzory i przedstawić je następnie stolarzowi, który na ich podstawie przygotuje projekt dopasowany do wymiarów wnętrza.