Od czego zależy koszt kuchni na zamówienie?

Wiele osób, które chcą zdecydować się na zakupienie kuchni na wymiar, nie wie, z jakimi kosztami dokładnie należy się liczyć. Warto jednak pamiętać o tym, że na ostateczne koszty wpływa wiele parametrów, dlatego też trudno wskazać jednoznacznie na koszt zabudowy.

Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim takie parametry:

  • liczba mebli, cena głównie określana jest przez ich powierzchnię
  • zastosowane materiały – fronty, blaty oraz akcesoria kuchenne
  • wyposażenie mebli – kosze, karuzele narożne, wkładki na sztućce
  • systemy szuflad odpowiadające za ich otwieranie i zamykanie
  • dekoracje – frezy, listwy wykończeniowe
  • zabudowa AGD

Niektóre firmy zajmujące się produkcją umeblowania przygotowują dla klientów na stronach specjalne kalkulatory, na podstawie których można podliczyć koszty, ale warto pamiętać o tym, że są one tylko orientacyjne.

Dokładne koszty może podać pracownik firmy, dlatego jeżeli nie wiesz, gdzie ceny będą najniższe, jedyną drogą jest umówienie się z kilkoma z nich, aby dokonali oni pomiarów i na podstawie wybranych materiałów przekazali wycenę. Na szczęście wiele firm nie wymaga od klientów płatności za dokonanie wyceny, dlatego wystarczy tylko umówić się z nimi na dogodny termin.

Przykładowe ceny można natomiast znaleźć na forach internetowych – zwykle trzeba przeznaczyć na 1 metr kwadratowy mebli minimalnie około 700-1000 złotych. Oczywiście, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem – również ważna jest jakość gotowej zabudowy, ponieważ to od nie zależy, jak długo będzie mogła posłużyć.